SiTIME SIT1602AC-22-18S-72.000000G
SIT1602AC-22-18S-72.000000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AC-22-18S-72.000000G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 72.000MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AC-22-18S-72.000000G.pdf
Availability of SIT1602AC-22-18S-72.000000G
QUANTITY
SIT1602AC-22-18S-72.000000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AC-22-18S-72.000000G
Internal Part NumberEIS-SIT1602AC-22-18S-72.000000G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency72MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AC-22-18S-72.000000G
Related LinksSIT1602AC-22-, SIT1602AC-22-18S-72.000000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AC-22-18S-72.000000G Details Description
Related parts for SIT1602AC-22-18S-72.000000G
CABLE TIE MINI BROWN 3.9" datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
5X4 MTE RCPT SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ DIE datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf