SiTIME SIT1602ACA7-33S
SIT1602ACA7-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACA7-33S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V
Datasheet Download
SIT1602ACA7-33S.pdf
Availability of SIT1602ACA7-33S
QUANTITY
SIT1602ACA7-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACA7-33S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACA7-33S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACA7-33S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACA7-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACA7-33S Details Description
Related parts for SIT1602ACA7-33S
RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 3/8 5V MINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.6A 27V DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9 NF 2.5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf