SiTIME SIT1602ACB2-25S
SIT1602ACB2-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACB2-25S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V
Datasheet Download
SIT1602ACB2-25S.pdf
Availability of SIT1602ACB2-25S
QUANTITY
SIT1602ACB2-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACB2-25S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACB2-25S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACB2-25S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACB2-25S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACB2-25S Details Description
Related parts for SIT1602ACB2-25S
PATCH CORD STKG BANA PLG 12" RED datasheet.pdf
IC LCD DRVR 72-SEG 18X4 QFP32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/1.2V 0.3A 10TMLF datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf