SiTIME SIT1602ACB2-25S
SIT1602ACB2-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACB2-25S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V
Datasheet Download
SIT1602ACB2-25S.pdf
Availability of SIT1602ACB2-25S
QUANTITY
SIT1602ACB2-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACB2-25S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACB2-25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACB2-25S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACB2-25S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACB2-25S Details Description
Related parts for SIT1602ACB2-25S
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 68K OHM 14SOIC datasheet.pdf