SiTIME SIT1602ACB2-30S
SIT1602ACB2-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACB2-30S
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602ACB2-30S.pdf
Availability of SIT1602ACB2-30S
QUANTITY
SIT1602ACB2-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACB2-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACB2-30S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACB2-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACB2-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACB2-30S Details Description
Related parts for SIT1602ACB2-30S
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 600V 50A datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 11KV R85 DISK datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL datasheet.pdf
150UF 10V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf