SiTIME SIT1602ACB2-30S
SIT1602ACB2-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACB2-30S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602ACB2-30S.pdf
Availability of SIT1602ACB2-30S
QUANTITY
SIT1602ACB2-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACB2-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACB2-30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACB2-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACB2-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACB2-30S Details Description
Related parts for SIT1602ACB2-30S
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO RP-TNC PLUG datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
WIREWAY FLAT SEALING PLATE 4X4" datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.3A 22 MOHM TH datasheet.pdf