SiTIME SIT1602ACB2-XXS
SIT1602ACB2-XXS picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACB2-XXS
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM
Datasheet Download
SIT1602ACB2-XXS.pdf
Availability of SIT1602ACB2-XXS
QUANTITY
SIT1602ACB2-XXS Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACB2-XXS
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACB2-XXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.63 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACB2-XXS
Related LinksSIT1602, SIT1602ACB2-XXS Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACB2-XXS Details Description
Related parts for SIT1602ACB2-XXS
HOOK-UP STRND 28AWG BLACK 100' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 23A TO-263AB datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.8VWM 11VC 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC DAC 10BIT CMOS DUAL 48LQFP datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
INSERT MALE 32POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CAP POLY 6.8UF 20% 16V SMD datasheet.pdf