SiTIME SIT1602ACB7-30S
SIT1602ACB7-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACB7-30S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602ACB7-30S.pdf
Availability of SIT1602ACB7-30S
QUANTITY
SIT1602ACB7-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACB7-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACB7-30S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACB7-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACB7-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACB7-30S Details Description
Related parts for SIT1602ACB7-30S
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SNSW 6A 3-16 SIMRLR 79218651 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9A 6.3 MOHM SMD datasheet.pdf