SiTIME SIT1602ACB8-28S
SIT1602ACB8-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACB8-28S
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602ACB8-28S.pdf
Availability of SIT1602ACB8-28S
QUANTITY
SIT1602ACB8-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACB8-28S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACB8-28S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACB8-28S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACB8-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACB8-28S Details Description
Related parts for SIT1602ACB8-28S
FIXED IND 4.5MH 1.25A 2.64 OHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
ESD HANDLER 3-1/2X2-1/4X3/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
ADAPTER BOARD FOR AS5132 datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 0.6MM 12-24VDC datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf