SiTIME SIT1602ACB8-28S
SIT1602ACB8-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACB8-28S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602ACB8-28S.pdf
Availability of SIT1602ACB8-28S
QUANTITY
SIT1602ACB8-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACB8-28S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACB8-28S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACB8-28S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACB8-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACB8-28S Details Description
Related parts for SIT1602ACB8-28S
CONN HOUSING 8POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 10POS datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 9POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
FUSE 900A 550V 1TN/80 AR datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
60741A104 SPACER datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 440VAC datasheet.pdf