SiTIME SIT1602ACE2-18S
SIT1602ACE2-18S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACE2-18S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V
Datasheet Download
SIT1602ACE2-18S.pdf
Availability of SIT1602ACE2-18S
QUANTITY
SIT1602ACE2-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACE2-18S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACE2-18S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACE2-18S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACE2-18S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACE2-18S Details Description
Related parts for SIT1602ACE2-18S
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.5A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-STR FMAL 3POS 12' datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 12" X 66" datasheet.pdf