SiTIME SIT1602ACF2-33S
SIT1602ACF2-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACF2-33S
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V
Datasheet Download
SIT1602ACF2-33S.pdf
Availability of SIT1602ACF2-33S
QUANTITY
SIT1602ACF2-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACF2-33S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACF2-33S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACF2-33S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACF2-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACF2-33S Details Description
Related parts for SIT1602ACF2-33S
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 8UMAX datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf