SiTIME SIT1602ACF7-30S
SIT1602ACF7-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACF7-30S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602ACF7-30S.pdf
Availability of SIT1602ACF7-30S
QUANTITY
SIT1602ACF7-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACF7-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACF7-30S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACF7-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACF7-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACF7-30S Details Description
Related parts for SIT1602ACF7-30S
BOX ALUMINUM GRAY 6"L X 2.99"W datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 250MA SOD323 datasheet.pdf
CONN HOUSING XMA 3POS RED datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
EINLEGETEILOBERPCEMPEL CPCI 6HE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 36W datasheet.pdf