SiTIME SIT1602ACL3-30S
SIT1602ACL3-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACL3-30S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602ACL3-30S.pdf
Availability of SIT1602ACL3-30S
QUANTITY
SIT1602ACL3-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACL3-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACL3-30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACL3-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACL3-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACL3-30S Details Description
Related parts for SIT1602ACL3-30S
DIODE ZENER 9.1V 1W DO41G datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC PROM SER 30000 C-TEMP 20-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOD882 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 17POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf