SiTIME SIT1602ACL8-33S
SIT1602ACL8-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACL8-33S
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V
Datasheet Download
SIT1602ACL8-33S.pdf
Availability of SIT1602ACL8-33S
QUANTITY
SIT1602ACL8-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACL8-33S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACL8-33S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACL8-33S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACL8-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACL8-33S Details Description
Related parts for SIT1602ACL8-33S
IDC CABLE - MKC40K/MC40G/MCF40K datasheet.pdf
KIT HALOGIN CONVERTER 100VA datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 175MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 5W SMBG datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf