SiTIME SIT1602ACR7-30E
SIT1602ACR7-30E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACR7-30E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602ACR7-30E.pdf
Availability of SIT1602ACR7-30E
QUANTITY
SIT1602ACR7-30E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACR7-30E
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACR7-30E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACR7-30E
Related LinksSIT1602, SIT1602ACR7-30E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACR7-30E Details Description
Related parts for SIT1602ACR7-30E
BUMPER CYLINDRICAL 0.88" DIA GRY datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 6A D2PAK datasheet.pdf
FERRITE BEAD 11 OHM 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 11/2 BLU 5X4' datasheet.pdf
RES 8.22861K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf