SiTIME SIT1602ACR7-33S
SIT1602ACR7-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACR7-33S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V
Datasheet Download
SIT1602ACR7-33S.pdf
Availability of SIT1602ACR7-33S
QUANTITY
SIT1602ACR7-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACR7-33S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACR7-33S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACR7-33S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACR7-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACR7-33S Details Description
Related parts for SIT1602ACR7-33S
TRANS NPN 60V 10A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 18POS datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 30 AWG CTRL IMP 25' datasheet.pdf
OSC XO 126.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf