SiTIME SIT1602ACT3-30S
SIT1602ACT3-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACT3-30S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602ACT3-30S.pdf
Availability of SIT1602ACT3-30S
QUANTITY
SIT1602ACT3-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACT3-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACT3-30S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACT3-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACT3-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACT3-30S Details Description
Related parts for SIT1602ACT3-30S
RES SMD 24K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf