SiTIME SIT1602ACU1-25S
SIT1602ACU1-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACU1-25S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V
Datasheet Download
SIT1602ACU1-25S.pdf
Availability of SIT1602ACU1-25S
QUANTITY
SIT1602ACU1-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACU1-25S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACU1-25S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACU1-25S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACU1-25S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACU1-25S Details Description
Related parts for SIT1602ACU1-25S
FIXED IND 1UH 840MA 247 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 35V 2924 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf