SiTIME SIT1602AI-32-33E-27.000000X
SIT1602AI-32-33E-27.000000X picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AI-32-33E-27.000000X
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 27.000MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AI-32-33E-27.000000X.pdf
Availability of SIT1602AI-32-33E-27.000000X
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIT1602AI-32-33E-27.000000X Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AI-32-33E-27.000000X
Internal Part NumberEIS-SIT1602AI-32-33E-27.000000X
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AI-32-33E-27.000000X
Related LinksSIT1602AI-32-, SIT1602AI-32-33E-27.000000X Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AI-32-33E-27.000000X Details Description
Related parts for SIT1602AI-32-33E-27.000000X
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 250V 1A SNAP datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 200V 750A datasheet.pdf
RES 169K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 20% 20V FLATPCK datasheet.pdf