SiTIME SIT1602AI-32-33E-50.000000X
SIT1602AI-32-33E-50.000000X picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AI-32-33E-50.000000X
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AI-32-33E-50.000000X.pdf
Availability of SIT1602AI-32-33E-50.000000X
QUANTITY
SIT1602AI-32-33E-50.000000X Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AI-32-33E-50.000000X
Internal Part NumberEIS-SIT1602AI-32-33E-50.000000X
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AI-32-33E-50.000000X
Related LinksSIT1602AI-32-, SIT1602AI-32-33E-50.000000X Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AI-32-33E-50.000000X Details Description
Related parts for SIT1602AI-32-33E-50.000000X
CABLE TIE 2PIECE 15.0" datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOTTOM FOR 172 BOX datasheet.pdf
RES 6.42K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079" 34POS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
508 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf