SiTIME SIT1602AI-82-33E-74.250000X
SIT1602AI-82-33E-74.250000X picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AI-82-33E-74.250000X
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 74.25MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AI-82-33E-74.250000X.pdf
Availability of SIT1602AI-82-33E-74.250000X
QUANTITY
SIT1602AI-82-33E-74.250000X Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AI-82-33E-74.250000X
Internal Part NumberEIS-SIT1602AI-82-33E-74.250000X
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency74.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AI-82-33E-74.250000X
Related LinksSIT1602AI-82-, SIT1602AI-82-33E-74.250000X Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AI-82-33E-74.250000X Details Description
Related parts for SIT1602AI-82-33E-74.250000X
XFRMR LAMINATED 28VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 800MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 110V datasheet.pdf
NOISE REDUCTION 3/4" BLACK 75' datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BLZP 5.08/05/270F SN OR BX datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A SOT-23 datasheet.pdf