SiTIME SIT1602AIA7-33S
SIT1602AIA7-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIA7-33S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V
Datasheet Download
SIT1602AIA7-33S.pdf
Availability of SIT1602AIA7-33S
QUANTITY
SIT1602AIA7-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIA7-33S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIA7-33S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIA7-33S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIA7-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIA7-33S Details Description
Related parts for SIT1602AIA7-33S
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 123 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 576POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf