SiTIME SIT1602AIB7-33S
SIT1602AIB7-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIB7-33S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V
Datasheet Download
SIT1602AIB7-33S.pdf
Availability of SIT1602AIB7-33S
QUANTITY
SIT1602AIB7-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIB7-33S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIB7-33S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIB7-33S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIB7-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIB7-33S Details Description
Related parts for SIT1602AIB7-33S
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
BATTERY PACK 12.0V 3500MAH NIMH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO263AB datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 15NS 52PLCC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 14.04K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM INSERT TOP TOOL 3U datasheet.pdf
14 POS RTANG HDR ASSY W/GASKET datasheet.pdf