SiTIME SIT1602AIB7-XXS
SIT1602AIB7-XXS picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIB7-XXS
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM
Datasheet Download
SIT1602AIB7-XXS.pdf
Availability of SIT1602AIB7-XXS
QUANTITY
SIT1602AIB7-XXS Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIB7-XXS
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIB7-XXS
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.63 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIB7-XXS
Related LinksSIT1602, SIT1602AIB7-XXS Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIB7-XXS Details Description
Related parts for SIT1602AIB7-XXS
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 4A QC datasheet.pdf
LED REFLECTOR datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
A4 MG 3KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 280MA 1.2 OHM datasheet.pdf
DEV BOARD TIWI-C-W PCBA datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf