SiTIME SIT1602AIE2-30S
SIT1602AIE2-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE2-30S
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602AIE2-30S.pdf
Availability of SIT1602AIE2-30S
QUANTITY
SIT1602AIE2-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE2-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE2-30S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE2-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE2-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE2-30S Details Description
Related parts for SIT1602AIE2-30S
SWITCH BUTTON BLACK FOR RTE SER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
CARD RACK COMPACT KIT 6UX10X19 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
PLC RELAY OPTOCOUPLER 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.870" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf