SiTIME SIT1602AIE3-28S
SIT1602AIE3-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE3-28S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602AIE3-28S.pdf
Availability of SIT1602AIE3-28S
QUANTITY
SIT1602AIE3-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE3-28S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE3-28S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE3-28S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE3-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE3-28S Details Description
Related parts for SIT1602AIE3-28S
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 200MA 3.14 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 11POS datasheet.pdf
SHIELD KIT,2 MODULE,G-SERIES datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf