SiTIME SIT1602AIE7-30S
SIT1602AIE7-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE7-30S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602AIE7-30S.pdf
Availability of SIT1602AIE7-30S
QUANTITY
SIT1602AIE7-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE7-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE7-30S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE7-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE7-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE7-30S Details Description
Related parts for SIT1602AIE7-30S
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC HYBRID CTRLR PWM MONO 48-QFN datasheet.pdf
LABEL 4X4" BLACK ON YELLOW 50/PK datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf