SiTIME SIT1602AIF7-25S
SIT1602AIF7-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIF7-25S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V
Datasheet Download
SIT1602AIF7-25S.pdf
Availability of SIT1602AIF7-25S
QUANTITY
SIT1602AIF7-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIF7-25S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIF7-25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIF7-25S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIF7-25S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIF7-25S Details Description
Related parts for SIT1602AIF7-25S
MOSFET N-CH 20V 100A I-PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRAIGHT SKT datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP 1F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf