SiTIME SIT1602AIL1-30E
SIT1602AIL1-30E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIL1-30E
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602AIL1-30E.pdf
Availability of SIT1602AIL1-30E
QUANTITY
SIT1602AIL1-30E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIL1-30E
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIL1-30E
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIL1-30E
Related LinksSIT1602, SIT1602AIL1-30E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIL1-30E Details Description
Related parts for SIT1602AIL1-30E
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMA datasheet.pdf
IEC FEMALE CONN TYPE C A/P 64P datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 15W datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 3.81MM ORANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf