SiTIME SIT1602AIL7-28S
SIT1602AIL7-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIL7-28S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V
Datasheet Download
SIT1602AIL7-28S.pdf
Availability of SIT1602AIL7-28S
QUANTITY
SIT1602AIL7-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIL7-28S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIL7-28S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIL7-28S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIL7-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIL7-28S Details Description
Related parts for SIT1602AIL7-28S
CAP CER 750PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
GDT 1000V 20% 3KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 15.5A 5.3 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MINI MI II 1ROW WAFER ASSY 5CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS 1MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf