SiTIME SIT1602AIL8-33S
SIT1602AIL8-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIL8-33S
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V
Datasheet Download
SIT1602AIL8-33S.pdf
Availability of SIT1602AIL8-33S
QUANTITY
SIT1602AIL8-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIL8-33S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIL8-33S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIL8-33S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIL8-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIL8-33S Details Description
Related parts for SIT1602AIL8-33S
PIN .025" SQUARE WIRE WRAP .850" datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21.3X75.2 BLK datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TACH/SPEEDO DRIVER 20-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32QFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf