SiTIME SIT1602AIR3-25S
SIT1602AIR3-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIR3-25S
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V
Datasheet Download
SIT1602AIR3-25S.pdf
Availability of SIT1602AIR3-25S
QUANTITY
SIT1602AIR3-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIR3-25S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIR3-25S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIR3-25S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIR3-25S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIR3-25S Details Description
Related parts for SIT1602AIR3-25S
CONN HOUSING RECEPT 75POS BLACK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN HEADR 76POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf