SiTIME SIT1602AIU1-30E
SIT1602AIU1-30E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIU1-30E
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602AIU1-30E.pdf
Availability of SIT1602AIU1-30E
QUANTITY
SIT1602AIU1-30E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIU1-30E
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIU1-30E
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIU1-30E
Related LinksSIT1602, SIT1602AIU1-30E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIU1-30E Details Description
Related parts for SIT1602AIU1-30E
CONTROL KNOB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf