SiTIME SIT1602AIU8-30S
SIT1602AIU8-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIU8-30S
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V
Datasheet Download
SIT1602AIU8-30S.pdf
Availability of SIT1602AIU8-30S
QUANTITY
SIT1602AIU8-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIU8-30S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIU8-30S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIU8-30S
Related LinksSIT1602, SIT1602AIU8-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIU8-30S Details Description
Related parts for SIT1602AIU8-30S
TERM BLOCK 5MM 45 DEG 8POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf