SiTIME SIT3807AC-2-18SG
SIT3807AC-2-18SG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-2-18SG
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-2-18SG.pdf
Availability of SIT3807AC-2-18SG
QUANTITY
SIT3807AC-2-18SG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-2-18SG
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-2-18SG
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-2-18SG
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-2-18SG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-2-18SG Details Description
Related parts for SIT3807AC-2-18SG
IC MPU/RESET CIRC 1.58V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE DEMO PAK MULTI-LEVEL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
TERMINAL STRIP CONN 10POS R/A datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 2MM RND .125" datasheet.pdf