SiTIME SIT3807AC-C-18SG
SIT3807AC-C-18SG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-C-18SG
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-C-18SG.pdf
Availability of SIT3807AC-C-18SG
QUANTITY
SIT3807AC-C-18SG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-C-18SG
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-C-18SG
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-C-18SG
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-C-18SG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-C-18SG Details Description
Related parts for SIT3807AC-C-18SG
CONN TRANSIST TO-5 3POS GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC DO214AB datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC ACCEL XY-AXIS 50/20G 20SOIC datasheet.pdf
7.62MM STACKABLE PLUG 12 POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf