SiTIME SIT3807AC-C-18SH
SIT3807AC-C-18SH picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-C-18SH
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-C-18SH.pdf
Availability of SIT3807AC-C-18SH
QUANTITY
SIT3807AC-C-18SH Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-C-18SH
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-C-18SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3807
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-C-18SH
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-C-18SH Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-C-18SH Details Description
Related parts for SIT3807AC-C-18SH
IC REG LDO 12V 0.5A PPAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM22670INV datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
IC PLL INTEGER-N 3GHZ 44CQFJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.5V 0.6A datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf