SiTIME SIT3807AC-C-28SE
SIT3807AC-C-28SE picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-C-28SE
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-C-28SE.pdf
Availability of SIT3807AC-C-28SE
QUANTITY
SIT3807AC-C-28SE Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-C-28SE
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-C-28SE
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-C-28SE
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-C-28SE Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-C-28SE Details Description
Related parts for SIT3807AC-C-28SE
IC A/D CONV 1CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
COUNTER LED 6 CHAR 115/230V PNL datasheet.pdf
RES 0.162 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 270M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BELT, FLAT 1.9MM THK datasheet.pdf