SiTIME SIT3807AC-D-28SG
SIT3807AC-D-28SG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-D-28SG
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-D-28SG.pdf
Availability of SIT3807AC-D-28SG
QUANTITY
SIT3807AC-D-28SG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-D-28SG
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-D-28SG
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-D-28SG
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-D-28SG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-D-28SG Details Description
Related parts for SIT3807AC-D-28SG
OPTOISO 5KV 2CH DARLINGTON 8-SMD datasheet.pdf
TIP CHISEL 0.181 FOR WSP80 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN SOCKET RJ45 5PORT ETHERNET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf