SiTIME SIT3807AI-G-18EG
SIT3807AI-G-18EG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AI-G-18EG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT3807AI-G-18EG.pdf
Availability of SIT3807AI-G-18EG
QUANTITY
SIT3807AI-G-18EG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AI-G-18EG
Internal Part NumberEIS-SIT3807AI-G-18EG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3807
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AI-G-18EG
Related LinksSIT3807A, SIT3807AI-G-18EG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AI-G-18EG Details Description
Related parts for SIT3807AI-G-18EG
FUSE BOARD MNT 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.7 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14.7 OHM 1% 10W datasheet.pdf