SiTIME SIT3807AI-G-18NE
SIT3807AI-G-18NE picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AI-G-18NE
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT3807AI-G-18NE.pdf
Availability of SIT3807AI-G-18NE
QUANTITY
SIT3807AI-G-18NE Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AI-G-18NE
Internal Part NumberEIS-SIT3807AI-G-18NE
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3807
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AI-G-18NE
Related LinksSIT3807A, SIT3807AI-G-18NE Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AI-G-18NE Details Description
Related parts for SIT3807AI-G-18NE
SWITCH LINE CARD ACCESS 28-MLP datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO204AC datasheet.pdf
MICRO TIM ST1,6X0,6 datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 12A 600V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.260" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES 863.2 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
FIRE BARRIER 2" CAST IN DEVICE datasheet.pdf