SiTIME SIT3808AC-2-28NH
SIT3808AC-2-28NH picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-2-28NH
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-2-28NH.pdf
Availability of SIT3808AC-2-28NH
QUANTITY
SIT3808AC-2-28NH Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-2-28NH
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-2-28NH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-2-28NH
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-2-28NH Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-2-28NH Details Description
Related parts for SIT3808AC-2-28NH
IC REG CHARGE PUMP INV 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
COMPUTER PRIVACY FILTER 20.1" datasheet.pdf
FILTER PERFORM MED W/CHOKE 10A datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 680K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6A .75-5.5V OUT datasheet.pdf
CONN HEADER BP 140POS 10COL VERT datasheet.pdf