SiTIME SIT3808AC-C-18NG
SIT3808AC-C-18NG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-18NG
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-18NG.pdf
Availability of SIT3808AC-C-18NG
QUANTITY
SIT3808AC-C-18NG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-18NG
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-18NG
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-18NG
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-18NG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-18NG Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-18NG
IC REG LDO ADJ 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 1W 33K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN FPC VERT 47POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf