SiTIME SIT3808AC-C-25EB
SIT3808AC-C-25EB picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-25EB
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-25EB.pdf
Availability of SIT3808AC-C-25EB
QUANTITY
SIT3808AC-C-25EB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-25EB
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-25EB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-25EB
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-25EB Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-25EB Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-25EB
JUMPER-H1504TR/A3048G/X 8" datasheet.pdf
CABLE LVD 7XDSUB 68HP 1.75M datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 1.8KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 11CH 20-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf