SiTIME SIT3808AC-C-28EB
SIT3808AC-C-28EB picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-28EB
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-28EB.pdf
Availability of SIT3808AC-C-28EB
QUANTITY
SIT3808AC-C-28EB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-28EB
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-28EB
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-28EB
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-28EB Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-28EB Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-28EB
JUMPER-H1500TR/A2015R/H1500TR 4" datasheet.pdf
IC ADC 3-1/2DGT LCD DVR 40DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA6L datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf