SiTIME SIT3808AC-C-28NG
SIT3808AC-C-28NG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-28NG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-28NG.pdf
Availability of SIT3808AC-C-28NG
QUANTITY
SIT3808AC-C-28NG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-28NG
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-28NG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-28NG
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-28NG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-28NG Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-28NG
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK SOLDER SLOT PANE datasheet.pdf
M SERIES POWER MODULE datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
TV 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
330UF 25V 8X11,5 datasheet.pdf