SiTIME SIT3808AC-C-28SY
SIT3808AC-C-28SY picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-28SY
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-28SY.pdf
Availability of SIT3808AC-C-28SY
QUANTITY
SIT3808AC-C-28SY Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-28SY
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-28SY
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-28SY
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-28SY Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-28SY Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-28SY
TRANS PNP 70V 2A SOT223 datasheet.pdf
CONN MALE RCPT 5POS FRONT MT datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM14H/MC14M/X datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ 5SSOP datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X20 TRANSFL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.57M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS PIN datasheet.pdf
CABLE 27COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
FERRITE CHIP 10 OHM 1200MA 0402 datasheet.pdf