SiTIME SIT3808AC-C-33EG
SIT3808AC-C-33EG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-33EG
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-33EG.pdf
Availability of SIT3808AC-C-33EG
QUANTITY
SIT3808AC-C-33EG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-33EG
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-33EG
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-33EG
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-33EG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-33EG Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-33EG
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 100W AB MULTIWATT15 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf