SiTIME SIT3808AC-C-33NB
SIT3808AC-C-33NB picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-33NB
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-33NB.pdf
Availability of SIT3808AC-C-33NB
QUANTITY
SIT3808AC-C-33NB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-33NB
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-33NB
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-33NB
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-33NB Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-33NB Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-33NB
IC FLASH 4MBIT 70NS 32VSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TERM PCB SNAP-IN VERT M4 THREAD datasheet.pdf
IC LCD/CAM EMI FILTER 6CH 12DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN MINI UHF JACK 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 76K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
OSC XO 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf